רבים נוטים לחשוב שעיקרה של הרפואה הסינית הוא הדיקור, ואילו במקורה, מתבססת הרפואה הסינית על טיפול בצמחי מרפא. בספרות של הרפואה הסינית מתועדים מאות צמחי מרפא בהם עשו שימוש במשך אלפי שנים. חלק מן הצמחים האלו מוכרים היטב בעולם המערבי כתבלינים, למשל ג’ינג’ר, קינמון, נענע והל. מתודת צמחי המרפא מנצלת גם את סגולותיהם של מינרלים שונים ואף של בעלי חיים מסוימים (אם כי בארץ כמעט שאין שימוש באיברי חיות מטעמי כשרות).

רפואת צמחי המרפא מנצלת את כל חלקי הצמח: הגבעול, הענף, הקליפה, הזרע, השורש והפרי. את הצמחים מעבדים באמצעים שונים כגון טיגון, אידוי, ייבוש, בישול ביין או בדבש ועוד.

שלושה מאפיינים עיקריים מקנים לצמח את סגולותיו:

  1. טמפרטורה – לכל צמח יש את הטמפרטורה האופיינית לו. לדוגמא, הג’ינג’ר (sheng jiang) מחמם מאוד ולכן מתאים לשימוש במצבי התקררויות שונים.
  2. כיוון – השפעה על אזורים מסוימים בגוף על ידי השפעה על המרידיאנים (ערוצי האנרגיה בגוף). צמחים המכוונים לטיפול באזור מסוים בגוף, למשל, קליפת המנדרינה (chen pi) מכוונת לטיפול במרידיאנים הקשורים למערכת העיכול.
  3. טעם – הטעם החמוץ מיטיב עם הכבד; הטעם המלוח מחלים את הכליות; הטעם המתוק מרפא את הטחול והקיבה; הטעם המר משפר את תפקוד הלב; והטעם החריף מבריא את הריאות ואת מערכת הנשימה.

הפורמולות המופקות מורכבות ממיני צמחים מגוונים במינונים משתנים, וזאת כדי להתאימן באופן אופטימלי לצרכים הייחודיים של כל מטופל ומטופל. יתרונן הבולט של פורמולות הצמחים על תרופות כימיות הוא שהן נעדרות תופעות לוואי כמעט לחלוטין. הצמחים בהם אני עושה שימוש מיובאים ארצה – לא לפני שעמדו בבדיקות מחמירות בארצות הברית וקיבלו את אישור ה-FDA ואת אישור משרד הבריאות.

ישנן דרכים רבות להשתמש בפורמולה צמחית:

  1. אבקה – זוהי הדרך השכיחה ביותר כיום. הצמחים נטחנים לכדי אבקה, אותה מערבבים במים או במיץ.
  2. קפסולות – ניתן למלא קפסולות באבקת הצמחים הטחונים.
  3. מרתחת (RAW) – בישול צמחי מרפא חיים בצורתם היבשה. זוהי השיטה העתיקה ביותר לצריכת הפורמולה הצמחית.
  4. טנקטורה – מיצוי צמחי מרפא על בסיס נוזל אלכוהולי.

השילוב של דיקור וצמחי מרפא הוא הטיפול היעיל ביותר למחלות ובעיות רפואיות כמו אסטמה, סינוסיטיס, מיגרנות, אלרגיות, קושי בפוריות, מתח וחרדה, בעיות שינה, דלקות מעיים, מחלות עור שונות וחוסר תיאבון או רעב מוגבר.

אף על פי שהשימוש בצמחים נחשב לבטוח, חשוב להדגיש כי צמחים מכילים חומרים פעילים ושימוש לא נכון בהם עלול לגרום לנזק. על כן, חשוב להתייעץ עם מטפל המתמחה בתחום לפני צריכת צמחים כלשהם.

*צולם בבית חולים בסין, בתמונה ניתן לראות – כי בתוך כל צלוחית מונחת פורמולה של צמחים בצורתן היבשה (RAW) ובה חלקים שונים של הצמח לבישול עצמי ולשתייה לתקופה שבין יומיים לשלושה… כל צלוחית מיועדת למטופל ספציפי על פי האבחנה אשר קיבל.